22.07.2008

Wikipedia - skostniałym molochem ?

Jedną z egzekwowanych zasad Wikipedii jest encyklopedyczność - temat hasła powinien "nadawać się do encyklopedii", być tego godnym i zainteresować szersze grono czytelników. Nie chcemy żeby Wikipedia była miejscem na publikowanie artykułów będącymi na przykład biogramami gimnazjalistów, opisami amatorskich zespołów muzycznych skrzykniętych przez kolegów z podwórka, czy sklepiku na rogu ulicy.
Zasada z gruntu słuszna, aczkolwiek kontrowersyjna kiedy dojdzie się do szczegółów ustalania co jest dla kogo encyklopedyczne. Tarcia na tym tle spowodowały wyodrębnienie 2 przeciwstawnych frakcji: delecjonistów i inluzjonistów. Być może delecjoniści dostali niespodziewany cios nożem w plecy... Amerykańska firma Y Combinator, która dostarcza kapitał i know-how nowym firmom internetowym. Na swoim blogu szuka kogoś, kto stworzy bardziej otwartą alternatywę dla Wikipedii, gdzie wszelkie artykuły będą uprawnione także te zawierające informacje przydatne tylko paru ludziom na świecie.

Ciekawy cytat:


"There is room to do to Wikipedia what Wikipedia did to Britannica."


"Wykręcić Wikipedii taki numer jaki ona wykręciła Britannice." (luźne tłumaczenie)

4 komentarze:

radomil pisze...

Może właśnie aby ograniczyć liczbę szczegółowych zaleceń "co jest encyklopedyczne, a co nie" warto mocno promować
inkluzjonistyczny delecjonizm jako "religię państwową" Wikipedii...

radomil pisze...

Może właśnie aby uniknąć całego zamętu z kryteriami "encyklopedyczności" warto promować inkluzjonistyczny delecjonizm jako "religię państwową" Wikipedii...

Daniel Delimata pisze...

Ech. A gdy postulowałem w dyskusji by za encyklopedycznych uznać wszystkich doktorów to mnie wyśmiewano. W takim projekcie na pewno znalazłoby się dla nich miejsce. Myślę, że Wikipedia jest na tyle silna, że tamte pomysły jej nie zagrożą, ale z całą pewnością jest to głos w stronę tego aby zliberalizować kryteria encyklopedyczności.

Kpjas pisze...

Różne rzeczy są na tym świecie. Także strona internetowa przechowująca strony skasowane z angielskiej Wikipedii.

Deletionpedia