19.01.2011

Dzień Wikipedii w Częstochowie

15 stycznia obchodzimy Wikipedia Day lub po polsku Dzień Wikipedii czyli rocznicę powstania Wikipedii.

15 stycznia 2011 roku była wyjątkowa, "okrągła" 10 rocznica powstania Wikipedii. Z tego względu na całym świecie odbywało się w tym dniu kilkaset imprez zorganizowanych przez Wikipedystów. Świętowano w optymistycznych nastrojach (jak mi się zdaje). A była to też gratka dla mediów, ażeby czymś zapełnić swój air-time lub zaczernić trochę papieru, udając, że informują o ważnej instytucji współczesnego Internetu.

Społeczność Wikipedystów/Wikimedian w Częstochowie nie jest zbyt liczna, przynajmniej jeśli chodzi o zalogowanych, którzy przyznają się do związków z tym miastem. Ale co tam, dzięki Przykucie doszła do skutku nasza własna celebracja tego święta.

W sobotę, 15 stycznia o godzinie 16:00 w lokalu "Cafe Belg" zorganizowaliśmy imprezę. Był szampan i tort (pyszny) z napisem "10 lat Wikipedii. 2001-2011" z dziesięcioma świeczkami. Zaraz na początku odśpiewaliśmy "Sto lat" (przechodzące w "Tysiąc lat").

Było fajnie. Luźna, nieformalna i przyjacielska atmosfera i rozmowy na tematy związane z Wikipedią i nie tylko. Oprócz "rasowych" Wikipedystów było grono młodych adeptów tego powołania.
Pojawiła się też grupka młodzieży z gazetki szkolnej w celu przeprowadzenia wywiadu z reprezentacją Wikipedii czyli mną (Kpjas) i Przykutą.

Przykuta zorganizował mały event wśród gości obecnych w lokalu. Ogłosił konkurs w którym główną i jedyną nagrodą był Wikireader z zawartością angielskiej Wikipedii sprzed roku lub starszą. Było jedno pytanie: "Kto w tym gronie jest założycielem polskiej Wikipedii ?" Padła jedna prawidłowa odpowiedź i w efekcie tego musiałem po raz pierwszy w życiu dać autograf.

W wizji Przykuty spotkanie miało mieć także wymiar roboczy. Tematem na edit party miała być Częstochowa. Przytargaliśmy swoje lapki i podłączyliśmy się do sieci bezprzewodowej w lokalu. Niestety oświetlenie było skąpe, a w kluczowym momencie padła sieć.

Jednym z punktów programu miało być też połączenie przez Skype'a z Wikipedystami z Wiednia. Nic z tego. Doszło za to do połączenia (w pewnym sensie) z Wikipedystami z Niemiec, którzy hucznie świętowali. Głos się rwał, a wideo to był pokaz slajdów. Po chwili daliśmy sobie spokój.

Ok. 20:00 rozpoczął się koncert jazzowy, który potraktowaliśmy jako część artystyczną naszego spotkania. O godz. 0:30 poinformowano nas, że lokal bez względu na powagę wiekopomnej encyklopedii internetowej zostaje zamknięty.

Spotkanie było udane, celebracja nienachalna, kontakty międzyludzkie budujące, a namacalnym owocem tego spotkania jest utworzenie Wikiprojektu Częstochowa.

Brak komentarzy: