19.02.2011

Deletionpedia

Deletionpedia to serwis internetowy, który przechowuje strony skasowane z angielskiej Wikipedii.

W serwisie znajduje się ponad 62 tys. pełnoprawnych stron, które nie znalazły uznania wśród użytkowników i administratorów angielskiej Wiki. Deletionpedia nie jest jak można by przypuszczać serwisem wiki - nie można edytować stron znajdujących się w tym serwisie. Strony są dodawane automatycznie przez skrypt, który kopiuje na bieżąco kasowane strony z Wikipedii.

Deletionpedia wygląda na przemyślany projekt. Stara się nie publikować stron, które nie zasługują na to żeby je "zachować dla potomności", np. naruszające prawa autorskie lub czyjeś dobra osobiste.

Co ciekawe publikowane artykuły mogą zostać uhonorowane tytułem artykułu miesiąca. Publikowana są listy artykułów edytowanych przynajmniej 200 razy i które pozostawały w angielskiej Wikipedii jako pełnoprawne artykuły ponad 1000 dni.

Przykłady niezłych i sensownych artykułów:
Jako umiarkowany, konstruktywny inluzjonista mogę tylko powiedzieć: potrzeba nam polskiej wersji Deletionpedii !

5 komentarzy:

Polimerek pisze...

To załóżmy - serio piszę :-)

Polimerek pisze...

To załóżmy, na co jeszcze czekamy? Serwer się gdzieś na pewno znajdzie.

Polimerek.

Krzysztof P. Jasiutowicz pisze...

Parę razy zdarzyło mi się, że miałem poczucie straty widząc, że sensowna treść i wkład czyjejś pracy zostają bezpowrotnie stracone przez Wkikipediową nadgorliwość i beznamiętną "biurokrację". Myślałem nawet o jakiejś wiki w serwisie Wikia, ale jak dotąd nic z tego nie wyszło.

Marek M pisze...

Trwa dyskusja w tej kwestii na wiki.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Kawiarenka/Propozycje#A_mo.C5.BCe_Trzecia_Droga_.E2.80.93_Deletionpedia.2FPrePedia.3F

Alan_ffm pisze...

W międzyczasie utworzony został już tego typu Deletionpedia-podobny polskojęzyczny WP-recyclingowy projekt PrePedia (prepedia.wikia.com). Także koniec z narzekaniem, pora wziąć się do roboty:) Jeśli ktoś ma pod ręką jakieś nieencyklopedyczne dla Wikipedii artykuły/treści, może je tu śmiało wrzucać.

Pozdrawiam
Alan ffm