14.07.2007

Dobre artykuły

Wygląda na to, że z hukiem wystartowały i poszybowały w niebo "Dobre Artykuły". Wprawdzie jest ich tam tylko garstka, ale w poczekalni aż gęsto od kandydatów do tego zaszczytnego wyróżnienia.

To naprawdę zastanawiające, że w czwartej pod względem wielkości Wikipedii ta inicjatywa została wprowadzona tak późno. W angielskiej (good articles) czy niemieckiej (Lesenwerte Artikeln) są obecne już parę lat i z tego względu dorobiły się do dnia dzisiejszego odpowiednio 2566 i 2012 artykułów.

Podobnie jak w przypadku medalowych artykułów Wikipedie mają portale z dobrymi artykułami, które są formą prezentacji tego co jest w tej encyklopedii solidnej jakości.
Wszystkie są do siebie podobne stanowiąc uporządkowany katalog linków do dobrych artykułów, jednak francuska Wikipedia ma jeszcze innego typu wybór, który jest z kolei rodzaje prezentacji spécialité de la maison.

Odnoszę wrażenie, że w polskiej Wikipedii inicjatywa "Dobrych Artykułów" ma, w większym stopniu niż w innych Wikipediach (WP-En, WP-De), ma znaczenie skoordynowanej poprawy jakości.

Klasa "Dobrych Artykułów" wypełnia lukę w proponowanym systemie oceny jakości (medalowy,dobry, rozwojowy,początkowy,stub=zalążek) .

Brak komentarzy: